Homilie

Narodzenie Św. Jana Chrzciciela

2012-06-24

Człowiek współczesny nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma imię nadane dziecku. Wielu wybiera imię dla swojej pociechy sugerując się modą lub imionami idoli, którzy są na topie. Nie zdają sobie sprawy, że wyrządzają dziecku krzywdę, nadając imię, które nie ma swojego patrona. Dziecko wtedy pozostaje samo. Idole i moda przemija, a imię pozostaje dziwaczne i do niczego nie przystaje. Kiedyś ludzie byli mądrzejsi i bardziej ufali Panu Bogu i postaciom, które zasłynęły w Biblii lub w historii danego kraju. Nie wystarczy ładnie śpiewać i prowadzić zawirowane życie, nie wystarczy zaistnieć na chwilę w mediach, aby imieniem takiego człowieka obdarować swoje dziecko. Zapożyczamy także imiona zaczerpnięte z różnych obcych języków, aby dziecko było bardziej nowoczesne i trendy.

więcej

XI Niedziela zwykła - B

2012-06-17

Królestwo Boże to nie jakaś organizacja polityczna czy partia działająca w społeczeństwie, potrzebująca zaplecza ludzi pokazujących się w mediach, stosujących nowoczesną socjotechnikę. Królestwo Boże podobne jest do ziarnka gorczycy, które wsiewa się w ziemię i rośnie, aż wypuści wielkie gałęzie pod którymi każdy może znaleźć schronienie. Królestwo Boże ukryte jest w człowieku, który pielęgnuje to niewielkie ziarno łaski, aby wydało jak najobfitszy plon.

więcej

Uroczystość Najświętszej Trójcy

2012-06-02

Tak zaczęło się nasze prawdziwe chrześcijańskie życie. W momencie przyjęcia sakramentu chrztu świętego cała Trójca Święta objawiła nam swoją miłość. I od tego czasu wszystko zaczęło się dziać w zupełnie innym wymiarze i innej perspektywie na przyszłość. Bóg otworzył nam wszelkie możliwości życia na wzór Trójcy Świętej. Wlał w nasze serca miłość i zaprosił do uczestnictwa w innym życiu, które jest samym szczęściem i nigdy się nie kończy.

więcej

Zesłanie Ducha Świętego

2012-05-26
Ta scena, zastraszonego człowieka, pojawia się także w życiu każdego z nas. Człowiek, który pozostał sam, który utracił kontakt z Bogiem jest zastraszony, ciągle się czegoś boi, nie ma wewnętrznego pokoju. Martwi się o różne sprawy przyziemne, boi się, że mu nie starczy do pierwszego, lub niepewny jest swojego losu, albo boi się nawet drugiego człowieka, aby nie odkrył jego bezsilności. I tak uczniowie Jezusa, nie mieli komfortu psychicznego i bali się o swój los. Nie wiedzieli jak zachowają się Żydzi, którzy zabili im Mistrza, który był dla nich oparciem i siłą. Przy Jezusie czuli się bezpieczni, a nawet silni.
Jednak Jezus, który wstąpił do nieba, nie pozostawił ich samym sobie z tym problemem. Przyszedł jako Duch Pocieszyciel, aby wszystko od tej pory stało się jasne. A pierwsze słowa jakie wypowiedział, to słowa niosące pokój dla wystraszonego człowieka. Nawet i wtedy uczniowie myśleli, że to zjawa i dalej byli zalęknieni. A Jezus pokazał im swoje ręce i bok, aby uwierzyli i od tej pory, ze spokojem w sercu, mogli iść i wypełniać Chrystusową misję. Człowiek wewnętrznie przestraszony będzie się ciągle czegoś obawiał i nie będzie w stanie realizować swojego powołania.
więcej

Wniebowstąpienie Pańskie

2012-05-20

W dzisiejszym świecie jest wielu ludzi ochrzczonych ale nie wierzących. Ujawnia się to w życiu codziennym, kiedy ludzie ochrzczeni nie mają nic wspólnego z Kościołem i z wyznawaną wiarą. Można rzec, że nawet szkodzą Kościołowi, żyjąc jak poganie. Statystyki, to nie wszystko. Dla przejrzystości Kościoła najważniejsze jest świadectwo wiary. Śmiem twierdzić, że w dzisiejszym świecie jest jakaś moda na przyjmowanie Sakramentu Chrztu Świętego. A to wynika z tego, że jest taka tradycja, a może nawet niektórzy traktują ten sakrament, jako pewne magiczne wydarzenie, mające na celu zabezpieczenie dziecka przed chorobami lub wpływem złego ducha.

więcej
strona 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  z 21