Homilie

VI Niedziela Wielkanocna

2014-05-24

Człowiek osamotniony, pozostawiony samemu sobie i przeżywający różne życiowe problemy w pojedynkę czuje się jak sierota. Często nieporadny, tracący nadzieję, że życie ma sens, zaczyna chodzić swoimi drogami, popełniając wiele błędów i dochodzi do wniosku, że nie ma Boga i nie ma prawdziwej miłości.

więcej

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

2013-05-11

Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. To wydarzenie kojarzy się nam z rozstaniem z Kimś bliskim. Kiedy przeżywamy rozstania z bliskimi ludźmi, z którymi przebywaliśmy długi czas, to zwykle towarzyszy nam smutek i rozpacz. Natomiast odejście Chrystusa od swoich uczniów wiązało się z wielką radością. Pewnie dlatego, że wcześniej oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma. Mówił o wypełnieniu swojej misji, aż do końca. O tym wszystkim co było napisane w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach. Do tej pory uczniowie byli nie świadomi wszystkiego co spotkało ich Mistrza, a także nie rozumieli swojej roli w tych wydarzeniach.

więcej

XVIII Niedziela zwykła - B

2012-08-04

Nad tym pytaniem warto się zastanowić. Jezus w dzisiejszej Ewangelii zarzucił ludziom, którzy Go szukali, że szukają Go nie dlatego, że widzieli znaki, które czynił, ale dlatego, że jedli chleb do syta. Wskazuje na to, że nie najważniejsze jest to, aby mieć pełny żołądek, ale aby zabiegać o pokarm, który nie niszczeje ale daje człowiekowi życie wieczne.

więcej

XV Niedziela zwykła - B

2012-07-15
Rozpoczęły się wakacje i niektórzy wyjechali na wymarzony odpoczynek, a inni pozostali w swoich domach, trudząc się wokół różnych codziennych spraw. Wielu boryka się z problemem, aby koniec z końcem złączyć i przeżyć kolejny miesiąc.
W ten życiowy kontekst wchodzi dzisiaj Chrystus, ze swoim poleceniem skierowanym do Dwunastu. Wysyła ich, aby szli głosić Królestwo Boże. Ale zaskakuje tym, że nie każe brać kanapek na drogę, ani podróżnej walizki, ani portfela z pieniędzmi, tylko buty i laskę.
więcej

XIV Niedziela zwykła - B

2012-07-08

Trudno być prorokiem w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu. Chrystus najbardziej doświadczył tego uczucia. – lekceważenia wśród swoich bliskich. Przecież miał misję docierania z Dobrą Nowiną wszędzie, gdzie się znajdował. W każdym innym miejscu, gdzie nauczał i dokonywał cudów ludzie słuchali Go z zaciekawieniem i wpatrywali się w Jego cuda, odzyskując wiarę. Natomiast wśród swoich bliskich reakcja była zupełnie inna. Niedowierzali, że prosty człowiek, wywodzący się ze zwykłej rodziny, może w taki sposób przemawiać i dlatego tylko na nielicznych włożył ręce uzdrawiając ich.

więcej
strona 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  z 21