Homilie

XXVIII Niedziela zwykła

2015-10-10
XXVIII Niedziela zwykła
Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
 
To pytanie w każdym czasie doskwiera i dręczy każdego człowieka, który nie chce zamknąć swojego życia w ramach doczesności. Staramy się tak żyć, aby osiągnąć życie wieczne, gdyż Chrystus obiecuje nam świetlaną przyszłość. Dlatego nie dziwi nas pytanie zadane przez ewangelicznego bogacza, który zapewne nie chciałby zmarnować szansy jaką jest piękna wieczność. Tu na ziemi miał wszystko poukładane, dorobił się majątku i nawet od młodości starał się zachowywać przykazania. Stąd słuszne wydaje się pytanie: Co mam jeszcze uczynić?
Warto każdego dnia zastanawiać się nad przyszłością, która nie polega tylko na tym, aby zabezpieczyć się w dobra materialne, które nie dają człowiekowi prawdziwego szczęścia, ale Chrystus wręcz przeciwnie zachęca dzisiaj z miłością, abyśmy nauczyli się rozdawać to wszystko co posiadamy, tym, którzy nie mają nic. Umiejętność dzielenia się z innymi zapewnia nam prawdziwy skarb w niebie.
Bardzo często dbamy o to, aby być w porządku względem Boga i staramy się zachowywać Jego przykazania. Skupiamy się na tym, aby być nie przekroczyć litery prawa a zapominamy o miłości miłosiernej, która jest fundamentem tych przykazań. Co z tego, że człowiek będzie posiadał, a nie będzie umiał się dzielić z innymi. Pozostanie zwykłym egoistą, który troszczy się tylko o siebie. Chrystus idzie dalej i chce uczyć nas prawdziwego człowieczeństwa, które polega na życiu dla drugiego człowieka. Jeśli tego nie zrozumiemy będziemy zawsze wracać smutni do swoich posiadłości, a jak wyzbędziemy się egoizmu staniemy się wolnymi ludźmi i dostrzeżemy inną wartość życia.
Współczesne czasy ukazują nam zupełnie inną drogę, którą podążają ludzie nawet wierzący. Coraz więcej z nas pragnie posiadać to co oferuje nam świat. Wydaje się, że niektórzy nawet zatracili poczucie dobrego smaku. Bo jak tłumaczyć posiadanie piętnastu mieszkań, gdy inni żyją bez dachu nad głową, jak tłumaczyć milionowe zarobki, gdy inni nie mają co do garnka włożyć i wiele innych anomalii, które dzisiaj mają miejsce. To fakt, że ci ludzie chodzą do Kościoła, modlą się, tylko nic z tego nie wynika, gdyż nie odnajdują Boga, Który jest Miłością, a miłość jest służbą względem drugiego człowieka. Nie wystarczy rzucić jakieś ochłapy drugiemu człowiekowi, aby uspokoić własne sumienie – Chrystus mówi: Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim.
To fakt, że współczesne ubóstwo jest bardzo często zawinione przez lenistwo, ale nie nam oceniać postawy innych, my mamy żyć miłością pomimo wszystko, bez dodatkowych pytań. Chrystus zawsze odsyłał do biednych i ich brał w swoją opiekę. Dzisiaj papież Franciszek czyni to samo i jakby na nowo ukazuje prawdziwy wymiar chrześcijaństwa i drogę, która prowadzi do odkrycia prawdziwego skarbu, który jest w niebie. Podążajmy więc to drogą, aby już tu na ziemi odkryć piękno naszego życia wyrażające się w postawie dawania, która gwarantuje nam szczęście.
ks. Jacek Szostakiewicz
 
 
 
 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2015-05-24

Człowiek współczesny, to człowiek często borykający się z różnymi problemami. Życie dostarcza wielu kłopotów. Począwszy od troski o byt, skończywszy na sprawach duchowych. Znajdujemy się w przestrzeni walki o byt i o człowieczeństwo. Ludzie rzadko się spotykają, rzadko wychodzą ze swoich domów, gdyż są zmęczeni codzienną pracą i zamartwiają różnymi problemami: jak dobrze wychować swoje dzieci, starając się, aby nie wpadły w sidła zła, jak zapewnić świetlaną przyszłość i poukładać sobie życie. Dzisiaj jest ogromne zapotrzebowanie na pokój, szczególnie ten wewnętrzny, który dodaje człowiekowi odwagi i pomaga dystansować się do otaczającego go świata.

więcej

III Niedziela wielkanocna

2015-04-18
Przeżywamy piękny i radosny czas wielkanocny. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem, że Chrystus nas nie opuścił i jest ciągle z nami, co wynika z faktu zmartwychwstania. Gdyby wszystko potoczyło się inaczej i zakończyło się na Wielkim Piątku, nie mielibyśmy nadziei, a rozpacz i pustka wypełniałyby nasze serca. Próbuję sobie wyobrazić świat bez Wielkiego Piątku i bez Poranka Wielkanocnego. Wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie mielibyśmy wiary, żylibyśmy nie myśląc o pięknej przyszłości, a religia byłaby fikcją albo by jej w ogóle nie było.
więcej

IV Niedziela Wielkiego Postu

2015-03-14

Przeżywamy piękne chwile Wielkiego Postu, który jest czasem szczególnej łaski. W tym okresie dokonują się wielkie rzeczy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec oczyma, gdyż dzieją się w ludzkich sercach. A serce jest światłem każdego człowieka. Każdy bowiem, kto źle czyni, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby jego uczynki nie zostały ujawnione. W Wielkim Poście wiele osób zbliża się do światła, którym jest Jezus Chrystus, aby stanąć w prawdzie o sobie i zobaczyć swoje słabości. Tak dokonuje się przemiana człowieka i tak zbliżamy się do świętości.

więcej

I niedziela Adwentu - B

2014-11-30

Życie człowieka jest nieustannym czuwaniem. Kiedy przestajemy czuwać jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Świat współczesny bardzo często bagatelizuje sobie to wezwanie Chrystusa do nieustannego czuwania. Ciągle jesteśmy narażeni na ingerencję w nasze życie, na kontrolę ze strony różnych nowinek technicznych. Jesteśmy inwigilowani przez wszechobecny internet, telefony komórkowe, a nawet nowoczesne telewizory. Człowiek wyzbył się anonimowości i narażony jest na ataki i kontrolę ze strony innych i nie boi się obnażać przed współczesnym facebookiem, podając wszystkie aktualne informacje o sobie, które są wspaniałym kąskiem dla ciekawskich. Ludzie obnażają swoją godność w telefonach komórkowych i dają się kontrolować przez cudowne telewizory.

więcej
strona 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  z 21