Homilie

VII Niedziela zwykła

2011-02-20
Jest w człowieku chęć odwetu, gdy zostanie przez kogoś zaatakowany, albo znieważony. Pojawia się odruch, aby odpłacić czyniącemu zło, tym samym. Człowiek chciałby wymierzyć karę taką samą: oko za oko i ząb za ząb. Jednak Chrystus nawołuje do tego, by nie stawiać oporu złemu. Chodzi o zło, które dotyka osobiście. Zabrania się sprzeciwu wobec zła przez stosowanie odwetu, oddaniem złem za zło, według wcześniej wspomnianej, żydowskiej reguły odwetu. Jezus przez to nie zakazuje ani godnego opierania się niesprawiedliwym atakom, ani tym bardziej zwalczania zła na świecie. Mówi wyraźnie o złu, które dotyka nas osobiście.
więcej

VI Niedziela zwykła

2011-02-13
Świat idzie do przodu i wszystko się zmienia, a nauka Boża pozostaje niezmienna. Chrystus zapowiedział, ze nikt nie ma prawa zniekształcać tego, co powiedział Bóg. Sam nie przyszedł na świat po to, by znosić Prawo albo Proroków ale chciał wypełnić to, co zostało powiedziane wcześniej. Przyszedł po to, by wnieść nowego ducha, który pomoże lepiej zrozumieć Boże słowa, które niejednokrotnie zostały zniekształcone ze względu na ludzkie upodobania. Człowiek dla swojej wygody chciałby podporządkować sobie nawet słowa samego Boga. Lecz jest to daremny trud, gdyż zawsze się to odbija niekorzystnie na życiu człowieka. Wszystko co powiedział Bóg i stało się jest dobre i dla dobra człowieka.
więcej

V Niedziela zwykła

2011-02-06
Bez soli wszystko jest nijakie, bez smaku i szybko ulega zepsuciu. A bez światła dzisiaj nie da się żyć. Bez światła człowiek błądzi, rozbija się o napotkane przeszkody, a nawet może stracić życie. Zarówno sól jak i światło, to niezbędne atrybuty ludzkiego życia. Są one pomocą w normalnym codziennym funkcjonowaniu. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co by było gdyby zabrakło soli lub światła. Czasami próbujemy nie posoloną zupę i zaraz ją wypluwamy, a gdy na chwilę zabraknie światła, szybko powiadamiamy pogotowie energetyczne i z wyrzutem prosimy o jak najszybsze usunięcie awarii.
więcej

IV Niedziela zwykła

2011-01-30
 
Każdy człowiek, na swój sposób, jest spragniony szczęścia. Upatruje to szczęście w życiu rodzinnym, w miłości, w wykonywanej pracy, w pozyskiwaniu środków materialnych i w wielu innych dziedzinach życia. I każdy na swój sposób potrafi się zachwycić, tym co go spotyka w życiu, albo zasmucić niepowodzeniami, czy niespełnieniem.
więcej

III Niedziela zwykła

2011-01-23
 
Nawracanie jest wpisane w życie każdego chrześcijanina. Nie ma życia bez nieustannego nawracania się. Ten proces zainicjował Jan Chrzciciel, nawołując do prostowania naszych życiowych dróg, gdyż zbliża się Ten, Który urzeczywistni królowanie Boga nad całym światem. Od tego momentu wszystko nabierze nowego sensu. Chrystus nie przychodzi, aby ludzi straszyć końcem świata. Nie chce wprowadzać żadnego zamieszania, tylko chce wypełnić to co stanowiło ideał Starego Testamentu, aby królowanie Boga nad narodem wybranym przez Niego stało się królowaniem nad całym światem. Królestwo Boga w sensie powszechnym zakwestionował bunt grzechu, lecz ma je uzdrowić suwerenna interwencja Boga i Jego Mesjasza. To właśnie tę interwencję Jezus – po Janie Chrzcicielu ogłasza jako bliską i urzeczywistnia ją nie w wojennym triumfie, lecz w sposób całkowicie duchowy, jako „Syn Człowieczy” i „Sługa” przez swoje dzieło zbawienia. Chrystus przez to dzieło wyrywa ludzi z wrogiego królestwa szatana.
więcej
strona 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  z 21