Homilie

XXI Niedziela zwykła

2011-08-21

KIM JEST CHRYSTUS DLA CIEBIE?
 
Chrystus dzisiaj stając wśród nas stawia bardzo osobiste pytanie:
Za kogo wy mnie uważacie?
I domaga się osobistej odpowiedzi od każdego z nas.
 
Czyżby miał wątpliwości, że nie wiemy kim On jest? Przecież każdy z nas co niedziela i w święta oraz w codziennym pacierzu za Piotrem recytuje: Wierzę w Jedynego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego… Nasuwa się więc pytanie o co Chrystusowi chodzi? Przecież odpowiadamy Mu. Mimo to Chrystus nadal pyta: A wy za kogo mnie uważacie?
On słucha tego naszego świątecznego wyznania wiary i słucha jak szepczemy Mu w codziennej modlitwie, ale mimo wszystko czeka na coś więcej. Patrzy na każdego z osobna i pyta:
- A Ty za kogo Mnie uważasz?
- Kim Ja jestem dla Ciebie?
 
Może tak jak dla wielu spod Cezarei Filipowej Chrystus jest i dla Ciebie tylko prorokiem, Janem Chrzcicielem, może Eliaszem, albo Kimś kto sprawia Ci kłopot, za bardzo ingeruje w Twoje życie, ogranicza Twoją wolność, stawia cię przed trudnymi wyborami, nie zawsze wysłuchuje twoich próśb…? A Twoja odpowiedź na Chrystusowe pytanie jest zręcznym wkomponowaniem się w wyznanie wiary wszystkich, którzy jednym tchem, bez głębszego namysłu podczas Eucharystii mówią: wierzę, że jesteś Synem Boga. Tak odpowiadali też Jemu współcześni. On wymaga od nas czegoś więcej, nie tylko pustych słów, bez pokrycia. Chrystus pyta o nasze życie, chce się dowiedzieć, co mówimy o Nim swoim życiem w domu, w pracy, wśród ludzi z którymi się spotykamy.
 
Co Ty człowieku XXI wieku mówisz o Chrystusie?
Poprawna odpowiedź na Chrystusowe pytanie, buduje Kościół, którego fundamentem jest Piotr – Skała. Dlatego nie można tych słów bagatelizować. Są one czymś bardzo istotnym dla życia Kościoła – są fundamentem. Od naszej poprawnej odpowiedzi na Chrystusowe pytanie, zaczyna się prawdziwe chrześcijaństwo. Dopóki człowiek nie odpowie sobie Kim dla niego jest Chrystus, nie będzie rozumiał swojego powołania i nie zrozumie sensu życia, sensu bezgranicznego zawierzenia. Brak osobistej odpowiedzi prowadzi dzisiaj wielu ludzi, nawet uważających się za wierzących, w ślepy zaułek życia, wielu traci sens tego życia i sprowadza chrześcijaństwo do pobożnych praktyk, z których nic nie wynika. Dzisiaj coraz więcej ludzi ucieka się do świata magii, czarów, szuka swojego miejsca w sektach, albo szuka samospełnienia popadając w chorobę pracoholizmu. Te wszystkie praktyki i ludzkie zachowania wynikają z braku jasnej odpowiedzi na pytanie: Kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus?
To przecież proste, jeśli On jest dla ciebie Bogiem, który cię umiłował do końca i oddał życie, to dlaczego dajemy pierwszeństwo innym bożkom i grzesznym upodobaniom?
 
Wyznanie wiary musi mieć swoje odniesienie do codziennego życia, gdyż „wiara bez uczynków martwa jest”, a nasza mowa staje się czczym gadaniem. Dlatego Chrystus patrząc na życie ludzi sobie współczesnych, zadał to bardzo osobiste pytanie. Także patrząc dzisiaj i na nas pyta każdego z osobna:
A Wy za kogo Mnie uważacie?
Ks. Jacek Szostakiewicz
 
 

Powrót