Homilie

XXXIII Niedziela zwykła - C

2016-11-11

Każdego z nas szokuje stwierdzenie, że nadchodzi koniec świata. Owszem owy koniec musi nastąpić ale nie nastąpi z dnia na dzień. Wcześniej będą się działy straszne rzeczy wśród których każdy z nas będzie miał okazję do nawrócenia ale także do dawania świadectwa. Wielu mówi i przestrzega przed końcem świata, niejednokrotnie strasząc ludzi. Nawet niektórzy przewidują i wskazują na konkretne daty, by wywołać panikę. A tu przecież nie chodzi o panikę tylko o dobre przygotowanie się do tego wydarzenia.
Liturgia Kościoła w te listopadowe dni każe nam zastanowić się nad naszym życiem i umieraniem. Powinniśmy pochylając się nad grobami najbliższych bez paniki popatrzeć w przyszłość, bez względu na to czy to będzie koniec świata, czy naturalna śmierć, gdyż ona też kończy naszą relację wobec bliskich i otaczającego świata. Dla chrześcijanina jest to osiągnięcie celu do którego przez całe życie zmierza i przejście do wspanialszej rzeczywistości, której nie jesteśmy w stanie sobie wymarzyć.
 
więcej

XXVII Niedziela zwykła - Sługa nieużyteczny

2016-10-01
Apostołowie proszą dzisiaj Pana o łaskę wiary. Rzeczywiście niewiele potrzeba wiary, aby można było dokonywać cudów. Chrystus mówi, że wystarczyłaby wiara wielkości ziarnka gorczycy, a wszystko by było nam posłuszne. Do końca nie wiemy jaka jest moc wiary, gdyż tak naprawdę to my jej nie potrzebujemy. Jesteśmy właścicielami swojego życia i zarządzamy nim według własnego upodobania. Wydaje się nam, że to nasze codzienne postępowanie jest w jakiś sposób oparte na wierze, gdyż dzień poprzedzony jest modlitwą, a może nawet Eucharystią. Pojawia się jednak pytanie czy stać nas na stwierdzenie, które wieńczy dzisiejszą Ewangelię: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”.
więcej

IV Niedziela Adwentu

2015-12-19

Adwent to czas wychodzenia z ciemności nocy, aby zobaczyć świt poranka, który zwiastuje radość wielką. Ta radość płynie z faktu spotkania z przychodzącym Panem ale także spotkania z drugim człowiekiem. Adwentowa Matka – Maryja zaprasza nas do wspólnej wędrówki po drogach naszego życia do cudownych spotkań z różnymi ludźmi, szczególnie spotkań, które odbywają się w Panu. Przeżywamy spotkania zwyczajne – takie na ulicy, zaplanowane w domu czy restauracji, biznesowe, rodzinne i takie na wspólnej modlitwie. Jakże różne ale łączy je wspólna nić – drugi człowiek.

więcej

XXVIII Niedziela zwykła

2015-10-10
XXVIII Niedziela zwykła
Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
 
To pytanie w każdym czasie doskwiera i dręczy każdego człowieka, który nie chce zamknąć swojego życia w ramach doczesności. Staramy się tak żyć, aby osiągnąć życie wieczne, gdyż Chrystus obiecuje nam świetlaną przyszłość. Dlatego nie dziwi nas pytanie zadane przez ewangelicznego bogacza, który zapewne nie chciałby zmarnować szansy jaką jest piękna wieczność. Tu na ziemi miał wszystko poukładane, dorobił się majątku i nawet od młodości starał się zachowywać przykazania. Stąd słuszne wydaje się pytanie: Co mam jeszcze uczynić?
Warto każdego dnia zastanawiać się nad przyszłością, która nie polega tylko na tym, aby zabezpieczyć się w dobra materialne, które nie dają człowiekowi prawdziwego szczęścia, ale Chrystus wręcz przeciwnie zachęca dzisiaj z miłością, abyśmy nauczyli się rozdawać to wszystko co posiadamy, tym, którzy nie mają nic. Umiejętność dzielenia się z innymi zapewnia nam prawdziwy skarb w niebie.
Bardzo często dbamy o to, aby być w porządku względem Boga i staramy się zachowywać Jego przykazania. Skupiamy się na tym, aby być nie przekroczyć litery prawa a zapominamy o miłości miłosiernej, która jest fundamentem tych przykazań. Co z tego, że człowiek będzie posiadał, a nie będzie umiał się dzielić z innymi. Pozostanie zwykłym egoistą, który troszczy się tylko o siebie. Chrystus idzie dalej i chce uczyć nas prawdziwego człowieczeństwa, które polega na życiu dla drugiego człowieka. Jeśli tego nie zrozumiemy będziemy zawsze wracać smutni do swoich posiadłości, a jak wyzbędziemy się egoizmu staniemy się wolnymi ludźmi i dostrzeżemy inną wartość życia.
Współczesne czasy ukazują nam zupełnie inną drogę, którą podążają ludzie nawet wierzący. Coraz więcej z nas pragnie posiadać to co oferuje nam świat. Wydaje się, że niektórzy nawet zatracili poczucie dobrego smaku. Bo jak tłumaczyć posiadanie piętnastu mieszkań, gdy inni żyją bez dachu nad głową, jak tłumaczyć milionowe zarobki, gdy inni nie mają co do garnka włożyć i wiele innych anomalii, które dzisiaj mają miejsce. To fakt, że ci ludzie chodzą do Kościoła, modlą się, tylko nic z tego nie wynika, gdyż nie odnajdują Boga, Który jest Miłością, a miłość jest służbą względem drugiego człowieka. Nie wystarczy rzucić jakieś ochłapy drugiemu człowiekowi, aby uspokoić własne sumienie – Chrystus mówi: Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim.
To fakt, że współczesne ubóstwo jest bardzo często zawinione przez lenistwo, ale nie nam oceniać postawy innych, my mamy żyć miłością pomimo wszystko, bez dodatkowych pytań. Chrystus zawsze odsyłał do biednych i ich brał w swoją opiekę. Dzisiaj papież Franciszek czyni to samo i jakby na nowo ukazuje prawdziwy wymiar chrześcijaństwa i drogę, która prowadzi do odkrycia prawdziwego skarbu, który jest w niebie. Podążajmy więc to drogą, aby już tu na ziemi odkryć piękno naszego życia wyrażające się w postawie dawania, która gwarantuje nam szczęście.
ks. Jacek Szostakiewicz
 
 
 
 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2015-05-24

Człowiek współczesny, to człowiek często borykający się z różnymi problemami. Życie dostarcza wielu kłopotów. Począwszy od troski o byt, skończywszy na sprawach duchowych. Znajdujemy się w przestrzeni walki o byt i o człowieczeństwo. Ludzie rzadko się spotykają, rzadko wychodzą ze swoich domów, gdyż są zmęczeni codzienną pracą i zamartwiają różnymi problemami: jak dobrze wychować swoje dzieci, starając się, aby nie wpadły w sidła zła, jak zapewnić świetlaną przyszłość i poukładać sobie życie. Dzisiaj jest ogromne zapotrzebowanie na pokój, szczególnie ten wewnętrzny, który dodaje człowiekowi odwagi i pomaga dystansować się do otaczającego go świata.

więcej
strona 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  z 21